Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samvěd Křepelka

12. 5. 2010

sp-sam.jpgJméno: Samvěd Křepelka(Sam)

Rodiče: Peckohlav Křepelka a Bella Dobříšková

Sourozenci: Pecků Halfred, Sedmikráska, Mája, Mochnička

Děti: Elanor, Frodo, Smíšek, Pipin, Růža, Zlatovláska, Peckohlav, Sedmikráska, Prvosenka, Bilbo, Rubína, Robin a Tolman

Láska: Růža Chaloupková

Věc: krabička se zemí z Galadrielinina sadu a pevné elfské lanoSam Křepelka se narodil 6. dubna 2980 Třetího věku. Jeho otcem byl Peckoslav Křepelka, zvaný Kmotr, a matka Bella Dobříšková. Sam měl také pět sourozenců: starší Pecků, Halfera, Sedmikrásu a Máju a mladší Mochničku.

Žil od narození v Kraji a dělal zahradníka Bilbovi Pytlíkovi. Byl také zamilován do půvabné hospodské Růži Chaloupkové, se kterou se později oženil. Jednoho večera Sam pod oknem Dna Pytle stříhal trávu a přitom vyslechl Gandalfa, jak vypráví Frodovi příběh o Prstenech moci. Gandalf to však zaznamenal a jako trest za poslouchání cizího rozhovoru ho poslal s Frodem na výpravu za zničením Prstenu.

V Roklince vyslechl Elrondovu radu a když slyšel, že se Frodo vypraví do Mordoru, aby zničil Prsten, ihned se přidal k družině. Sam se prokázal jako dobrý společník, ochránce, ale hlavně jako věrný přítel. Nesl většinu nákladu, který Frodo se Samem měli. Vařil a v noci držel stráž. V Lothlórienu dostal od Galadriel krabičku se zemí z Galadrielina sadu.

Když potkali Gluma, Sam na rozdíl od Froda tvora prohlédl a věděl, že má nekalé úmysly. To se potvrdilo v průsmyku Cirith Ungol, kde je Glum nechal na pospas Odule. Poté co Odula omráčila Froda, Sam s ní bojoval, zranil ji a zahnal do úkrytu. Myslel však, že Frodo je mrtvý. On ale nebyl a navíc ho zajali skřeti. Ti se ale mezi sebou servali, Sam využil situace a Froda osvobodil. Na malou chvíli dokonce nesl Prsten, který vzal omráčenému Frodovi. Po osvobození mu ho vrátil.

Poté společně putovali přes pustou pláň Gorgoroth a Sam Froda neustále podporoval. Frodo už téměř umíral únavou a žízní, Sam na tom nebyl o moc lépe. Nakonec se dostali do nitra Hory osudu, ale zde se znovu objevil Glum a zapásil s Frodem o Prsten.

Po zničení Prstenu byli odneseni orly na Cormallenská pole v Ithilienu(východní část Gondoru). Když se vrátili se Smíškem a Pipinem do Kraje, viděli, co se s ním stalo. Spolu s dalšími hobity vyhnaly z Kraje Sarumanovy sluhy. Sám Saruman byl zabit Červivcem. Sam pak využil svůj dar od Galadriel, krabičku s požehnanou zemí, a vysázel stromy nové. Díky tomu byla také velká úroda.

Po Válce o Prsten se Sam oženil s Růžou Chaloupkovou, se kterou se přestěhoval do Dna Pytle. Spolu měli 13 dětí: Elanor Sličnou, Froda Zahradníčka, Růžu, Smíška, Pipina, Zlatovlásku, Peckoslava, Sedmikrásu, Prvosenku, Bilba, Rubínu, Robina a Tolmana. Po narození jejich prvního dítěte, byl Sam doprovodit Froda a Bilba do Šedých přístavů, odkud odplouvali lodí do Valinoru, Země Neumírajících. Frodo Samovi odkázal celé Dno Pytle a Červenou knihu Západní marky (příběhy Bilba a Froda), aby ji dokončil. Roku 7 Čtvrtého věku byl Sam zvolen starostou Kraje a později byl zvolen hned několikrát.

Roku 62 Čtvrtého věku zemřela Růža Chaloupková a Sam se rozhodl odejít. Předal Červenou knihu své dceři Elanor a opustil Kraj. Ve Středozemi ho už nikdo nikdy neviděl. Elanor tvrdí, že odešel do Šedých přístavů a odplul za Frodem do Zemí Neumírajících, do Valinoru.

Zdroj: Wikipedia

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář